Wczytuję dane...

DETECTIVE COMICS #1027 MULTIVERSUM RETAILER EXCLUSIVE JG JONES VAR

Artykuł przygotowany przez Wojciecha Nelca, który dostał wolną rękę do zadania mi dowolnych pytań na temat opisanego poniżej komiksu.

Komiks ten będziecie mogli zamawiać od 19.09.2020 - znajdziecie go tutaj:

DETECTIVE COMICS #1027 MULTIVERSUM RETAILER EXCLUSIVE JG JONES VAR

Polski wariant „Detective Comics #1027”

Kto w 1939 roku mógł się spodziewać, że seria komiksowa będzie w stanie przetrwać osiem dekad? Swój kolejny, wielki jubileusz świętuje w tym roku „Detective Comics”, gdzie w 27. numerze zadebiutowała postać Batmana. Tysiąc zeszytów później, Mroczny Rycerz nadal broni Gotham City przed złoczyńcami nieraz równie kultowymi, co sam bohater, na oczach czytelników z całego świata.

DC Comics oczywiście nie mogło wydać „Detective Comics #1027” jako zwykły zeszyt. Do rąk czytelników trafił bowiem komiks o grubości 144 stron wypełniony opowieściami napisanymi i zilustrowanymi przez wiele znanych nazwisk. Zeszytowi towarzyszą też liczne warianty okładkowe, w tym te dostępne tylko w poszczególnych sklepach na świecie. Do tego wyjątkowego grona dołączyło także MULTIVERSUM. To pierwszy raz w historii, kiedy ekskluzywny wariant okładkowy tytułu zagranicznego od DC Comics został stworzony na rzecz polskiego sklepu.

Polski wariant „Detective Comics #1027” został namalowany przez artystę J. G. Jonesa i będzie dostępny w limitowanej ilości 2 500 sztuk w cenie 69 zł za egzemplarz.

Czym tak właściwie jest „retailer exclusive variant”?

O ile idea szeroko dostępnych alternatywnych okładek dla poszczególnych wydań zeszytowych (a czasem i albumowych) komiksów jest znaną praktyką, tak sformułowanie „retailer exclusive variant” może czasem budzić pytania. Mówiąc najprościej, są to specjalne wersje danej publikacji, których nakład w całości dostępny jest tylko w wybranym sklepie. Nie znajdziecie go zatem nigdzie indziej, o ile sprzedawca nie przekaże go innym miejscom samodzielnie. Są to oczywiście limitowane ilości, dzięki czemu tego typu egzemplarze stają się prawdziwą gratką dla kolekcjonerów z całego świata.

Warianty te nie powstają dla każdego komiksu. Przeznaczone są głównie do wyjątkowych publikacji, zwykle pierwszych, czy jubileuszowych numerów danego tytułu. Wydawcy informują sprzedawców z wyprzedzeniem, gdy okazja do zamówienia tego typu wariantu jest dostępna, aby móc zainicjować odpowiednią współpracę. Ilustracja dla takiej okładki powstaje nieraz całkowicie od zera i tak też jest w przypadku wersji „Detective Comics #1027” dla MULTIVERSUM.

Cena takiego wariantu będzie zawsze różnić się od standardowej z powodu wielu czynników. Wśród nich można wymienić chociażby potrzebę indywidualnego transportu całego nakładu (co w przypadku trasy USA – Polska jest niemałym wyzwaniem logistycznym), jego wielkość, czy wysokość samego wynagrodzenia dla artysty za wykonaną pracę.

Jak wygląda proces doboru rysownika?

W przypadku DC Comics, sklep może zamówić dowolną ilość różnych ekskluzywnych wariantów, jednak wszystko jest uzależnione od budżetu oraz, przede wszystkim, dostępności osoby ilustrującej i jej wolnych terminów.

Wydawca w pierwszej kolejności przekazuje listę osób, która ma możliwość wykonania takiej grafiki w danym momencie, ale daje także wolną rękę sklepom w kontekście własnych propozycji. Tak też stało się w przypadku wariantu dla MULTIVERSUM, gdzie J. G. Jones był zaproponowany z własnej inicjatywy.

Po ustaleniu artysty, sklep omawia z taką osobą wszystkie szczegóły dotyczące projektu za pośrednictwem wydelegowanego pracownika DC Comics, który jednocześnie weryfikuje przesłany koncept.

J. G. Jones – kim jest autor okładki dla wariantu MULTIVERSUM?

J. G. Jones to artysta, który rozpoczął swoją karierę komiksową w 1994 roku i najczęściej kojarzony jest z ilustracji do okładek. Fani DC Comics pamiętają go przede wszystkim z malunkami zdobiącymi front każdego z pięćdziesięciu dwóch zeszytów cotygodniowej serii „52” (lata 2006-2007). Stworzył też okładki do „Y: The Last Man” (#1-17; 2002-2004), „Wonder Woman” (#200-203, 205-210, 212-213, 215-226; 2004-2006) i wiele innych. Jako twórcę rysunków w środku komiksów mogliśmy go poznać w takich publikacjach, jak „Final Crisis” (#1-6; 2008-2009), „Wonder Woman: The Hiketeia” (2002), czy „Black Widow” (#1-3, 1999).

Jones zmaga się z rzadką chorobą krwi należącą do zaburzeń mielopreoliferacjynych (MPDs), która w pewnym momencie wymagała od niego przerwy od swojej codziennej pracy. Obecnie ponownie zajmuje się rysowaniem i poświęca czas nad szerzeniem świadomości o dolegliwości, która go dotknęła oraz wielu innych ludzi. Robi to m.in. poprzez ilustrowanie innych osób przechodzących tę samą chorobę. Więcej na ten temat możecie przeczytać na specjalnie dedykowanej stronie: https://www.voicesofmpn.com/mpn-blog/mpns-unmasked.aspx

Autora znajdziecie też na social mediach:

https://www.facebook.com/JGJonesArt

https://twitter.com/JG_JONESfanpage

Wybrane z naszego bloga
sklep@multiversum.pl
Czytaj więcej
Korzystajcie z ostatnich godzin trwania tej 52-dniowej promocji
sklep@multiversum.pl
Czytaj więcej
9-10.10.2021 będzie trwała weekendowa promocja.
sklep@multiversum.pl
Czytaj więcej
Do 11.10.2021 została przedłużona rewelacyjna promocja MEGA SALE.